Turqia nuk i ndalon sulmet as pas kërcënimeve të Trumpit

Në një intervistë për BBC Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu shprehet se nuk tremben nga sanksionet që do t’i vendosen dhe se nuk kanë ndërmend të ndalojnë sulmet e nisura.

Ai gjithashtu shprehet se siguria kombëtare është prioriteti numër një dhe pret që aleatët të bashkohen me qëndrimin e Turqisë.

Kujtojmë që pas tërheqjes së ushtrisë amerikane nga kufiri mes Sirisë dhe Turqisë një javë më parë, kjo e fundit dërgoi forcat e veta për të luftuar kurdët. Synimi i tyre është t’i sprapsë nga kufiri i tyre duke mos i lejuar të konsolidojnë një shtet të tyren.

Por aktet e Turqisë patën reagime dhe nga Trump i cili deklaroi se do të vendoste sanksione shumë të larta në eksportimin e mallrave mes dy vendeve sidomos ato të municioneve ushtarake, nëqoftëse ato vazhdojnë sulmet.

Të tjera nga Kategoria